Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Zwyczaje

(Strony) > > > Zwyczaje

73 % mieszkańców, to Hiszpanie, 18 % Katalończycy i 2,5 % Baskowie. Większość mieszkańców jest wyznania rzymsko-katolickiego 83 %. Urzędowym językiem jest hiszpański, a w dalszej kolejności kastylijski, kataloński, galicyjski i baskijski.

W regionach turystycznych bez problemu można porozumieć się po angielsku. Jeżeli poszukujemy w Hiszpanii informacji, to znajdziemy je w biurach turystycznych (oficinas de turismo) mających swoje siedziby w większych miastach i centrach turystycznych. Hiszpanie na urlop wybierają się głownie w sierpniu, z tego względu, iż w tym okresie wiele zakładów ma przerwy. Wówczas drogi na początku i pod koniec miesiąca mogą być przepełnione.

Podobnie jak w wielu krajach, większość obiektów zabytkowych jest w poniedziałek zamknięta. O czym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu.

Czas jest identyczny jak u nas, włącznie ze zmianą na letni. Należy jednak pamiętać o innym reżimie życia Hiszpanów. Dzień zaczyna się tu znacznie wolniej niż w Polsce. Sklepu otwierane są koło 10.00. Głowny posiłek dnia spożywany jest pomiędzy godziną 14 a 16. w tym czasie są zamknięte sklepy, gdyż jest to okres siesty. Ponownie otwierane są około 17.00 i zamykane o 21.00. W tym czasie wolno rozpoczyna się życie nocne, a także okres kolacji. Spać się tutaj chodzi naprawdę późno, a w lecie dotyczy to także dzieci.

Kolejna cechą Hiszpanów jest zdrowie. Hiszpanie są zdrowi. Mało jest tutaj ludzi, którzy korzystają z windy. Podczas spotkania i poznawania się podają rękę. Są przyjacielscy i chętnie dużo mówią.

Napiwek często jest doliczony w podatku VAT. Jednak pracownicy usługujący zawsze na to liczą. Najczęściej daje się go portierowi, taksówkarzowi i pokojowej.