Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Pogoda

(Strony) > > > Pogoda

Hiszpania dzięki swojemu interesującemu położeniu (przez Cieśninę Gibraltarska jest tylko 14 km do Afryki), nie ma jednolitego klimatu. O tym świadczy fakt, że trafimy tutaj na pustynię, woda w dolinie rzek i wyschłe koryta, skalne wybrzeże i mokradła.

Pogoda w Hiszpani Według Pór Roku

Najcieplejszym rejonem jest wybrzeże Morza Śródziemnego, a konkretnie południowa i wschodnia część Hiszpanii. Panuje tutaj subtropikalny klimat śródziemnomorski, a większość dni jest słonecznych. Temperatury latem wynoszą około 25 do 30 ºC, można więc mówić o przyjemnych letnich temperaturach. Zima jest umiarkowana, a o prawdziwej zimie przy temperaturach 8 -15 ºC mówić się nie da. Najwięcej opadów jest w okresie wiosennym i jesiennym. Opady występują częściej w regionach nadmorskich. Wewnątrz lądu pogoda jest ostrzejsza.

Zimy bywają chłodniejsze z opadami śniegu. Pomiędzy dniem i nocą zdarzają się większe różnice temperatur, niż te do których przywykliśmy. Wyraźniejsze różnice temperatur występują pomiędzy masywami górskimi a nizinami. Jest tutaj kontynentalny klimat.

Przeciętne oraz Rekordowe Temperatury w Hiszpanii

Najcieplejsza jest południowa Hiszpania, a konkretnie Andaluzja. W lipcu i sierpniu średnia temperatura waha się tutaj pomiędzy 27 do 29°C , temperatura morza 22 do 23°C. Na Balearach w letnich miesiącach woda morska ma około 25°C, temperatura powietrza 29°C.

Rekordowe temperatury zmierzono w m.in. Murcii 47.2 °C, Maladze 44.2 °C, Walencji 42.5 °C.

Rekordowe upały na kontynencie to: Sevilla 47.0 °C, Cordoba 46.6 °C, Badajoz 45.0 °C, Albacete i Saragossa 42.6 °C, Madrid 42.2 °C, Burgos 41.8 °C, Valladolid 40.2 °C. Najniższe temperatury: Albacete -24.0 °C, Burgos -22.0 °C, Salamanca -20.0 °C, Teruel -19.0 °C, Madryt -14.8 °C, Sevilla -5.5 °C.

Północne wybrzeże Oceanu Atlantyckiego ma rekordowe temperatury: Santa Cruz de Tenerife 42.6 °C. Najniższe temperatury: Santa Cruz de Tenerife 8.1 °C.