Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Minorka

(Strony) > > > Minorka

Minorka (Menora) jest często uważana z mniejszą siostrę Majorki. Już od dawnych czasów najwięcej uwagi zwracała na siebie Majorka, a o jej sąsiadce często się zapominało. Na tym Minorka wyszła dobrze. W odróżnieniu od większej siostry, jest tutaj spokojnie, w otoczeniu pięknej przyrody i nie ma takiego ruchu turystów i z tym związanej komercjalizacji.

Geografia i Klimat na Minorce

Minorka jest spokojnym miejscem z pięknymi plażami, skalnymi zatokami (Cales Coves) i różnymi barwami. Jest tutaj bujna roślinność, a cała wyspa słynie z zielonych pastwisk, białych murowanych domów, ażurowego morza i żółtego słońca. Największe wzniesienie Monte Toro ma 357 m. Typowe są tutaj pola uprawne, pastwiska pełne krów i koni. Panuje tutaj subtropikalny klimat. Zimy są umiarkowane i wilgotne, a w lecie temperatury sięgają ponad 30˚C.

Na wyspie rosną borowiny, drzewa oliwne i wszelkie możliwe krzewy. Jest tutaj dużo roślin leczniczych jak dla przykładu kminek. To także wyspa ptaków.

Na północy jest dużo skał i niewielkich wzniesień, a południe jest bardziej równinne. Charakterystyczne dla tej wyspy są kamienie, z których stawia się domy i kościoły. Także kamienne mury dzielą wyspę na parcele. Tak jak dawniej rozdzielało się pola i majątki ziemskie. Wyspa słynie ze wspaniałych, unikalnych w swej klasie megalitów takich jak navety - kamienne grobowce komorowe, czy taule - w języku katalońskim oznaczające stół. Cześć budowli pochodzi z okresu przed nasza erą.

Ruch Turystyczny na Minorce

Turystyka ma tutaj coraz silniejszy wpływ i stopniowo opanowuje całą wyspę. Otwierane są nowe plaże i hotele. Wciąż jednak prawie 50 % powierzchni wyspy to tereny zielone, które stali mieszkańcy, przeważnie rolnicy starają się zachować w dotychczasowym stanie.

Główne miasto Mahoń leży na południu wyspy i powstało przed trzema tysiącami lat. Jest tutaj małe lotnisko. Od lat Mahón konkuruje o prestiż z drugim dużym miastem, jakim jest Ciutadella.

Aby na Menorce zachować florę i faunę, w 1993 roku organizacja UNESCO ogłosiła ją rezerwatem biosferycznym. To świadczy o tym, ze wyspa wciąż ukrywa wiele elementów dziewiczej przyrody, która trzeba chronić.