Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Madryt

(Strony) > > > Madryt

Stolica Hiszpanii jest naładowana energią i chęcią do stałego rozwoju. Madryt jest miastem królewskim, które w ostatnich latach nieustannie się rozrasta, odmładza, buduje nowe drapacze chmur i modernizuje swoją infrastrukturę. Temu zaprzecza zupełnie fakt, iż przez stulecia Madryt nie należał do najładniejszych stolic Europy. Duża część kulturalnego i historycznego dziedzictwa została w ciągu minionego stulecia zniszczona. Wielki udział miał w tym generał Franco, który panował tutaj od roku 1939 aż do roku 1879. I z tego względu dopiero teraz Madryt odbudowuje, to co w przeszłości stracił.

Madryt Non-stop

Co Madryt dogania w pięknie, to mu wynagradza niezaprzeczalna atmosfera. Można się o tym przekonać w ruchliwym centrum oferującym historyczny klimat. Chyba w żadnym innym mieście nie znajdziemy tak rozwiniętego życia nocnego jak w Madrycie, który jeszcze bardziej się nasila w weekendy. Jeżeli każdy mieszkaniec tego miasta będzie traktował to automatycznie, to nie pójdzie spać przed wschodem słońca. Pisał także o tym Ernest Hemingway.

Potwierdza to niezliczona liczba barów, klubów i dyskotek, a także przepełniona nocna komunikacja. Najbardziej odwiedzanymi miejscami są m.in. Plaza de Santa Ana i aleja Calle de las Huertas.

Życie kulturalne Madrytu jest naprawdę bogate. Każdego roku odbywają się tutaj różne festiwale i koncerty. Najważniejszą imprezą roku jest Fiesta de Otono, festiwal muzyki, tańca i teatru. Muzyka na żywo jest czymś normalnym, by jej posłuchać, nie trzeba nawet czekać aż do północy, gdy zaczyna się nocne życie. Turystów wyszukują tancerze i śpiewacy flamenco.

W poszukiwaniu kultury można też iść do teatru. Chociaż większość przedstawień odbywa się w języku hiszpańskim, to można poznać tą wyjątkową atmosferę musicalu czy opery. Dla Hiszpanów opera jest bardzo ważna i z tego powodu są oni bardzo dumni.

Miłośnicy sportu mogą zobaczyć spotkanie piłkarskie Realu Madryt, w którym występuje wiele światowych gwiazd, a zespół uważany jest za jeden z najlepszych na świecie.

Obok piłki nożnej można podziwiać tenisowe spotkania czołówki światowej, a także pójść do areny na walki byków. Walki w arenie Las Ventas, która uważana jest za najlepsza w tym kraju, odbywają się w okresie od połowy maja do końca października.

Interesujące Miejsca w Madrydzie

Madryt ma na swoim terenie wiele zielonych parków jak m.in. Parque del Buen Retiro i Casa de Campo. Oficjalnym centrum Madrytu jest plac Puberta del Sol, na którym znajdziemy pomnik niedźwiedzia, znanego z herbu miasta.

Są tu też pełne zieleni, szerokie aleje i place o okrągłych kształtach. Museo del Prado oferuje kilka tysięcy obrazów znanych europejskich malarzy jak m.in. Rubens, Goya czy Valasquez. Plac Plaza Mayor jest symbolem miasta i jest pełny różnych zabytków i obiektów historycznych. Wcześniej odbywały się tutaj walki byków i palono niewiernych. Jeżeli ktoś nie chce zwiedzać zabytków, tomowe wypić tutaj filiżankę kawy w przyjemniej atmosferze.

Kolejnym zabytkiem jest Pałac Królewski (Palacio Real). Jest on aż dziesięć razy większy od londyńskiego pałacu Buckingham. Można go zwiedzać w okresie, gdy nie przebywa tutaj król. Obecnie panujący krój Juan Carlos I wykorzystuje go jedynie do celów reprezentacyjnych.

Zakupy w Madrydzie

Madryt jest też dobrym miejscem do zakupów. Wszystkie najmodniejsze marki znajdziemy w dzielnicy Salamanca. Dzielnica Chueca słynie z nietradycyjnych sklepików z alternatywna moda, a także jest to centrum kultury homoseksualnej w Madrycie. Pełno małych butików i sklepów z pamiątkami znajdziemy w uliczkach otaczających plac Plaza Mayor, w kierunku do Gran Vía. Warto też odwiedzić bazar El Rasto w dzielnicy La Latina i Lavapiés. W niedzielne przedpołudnie spotkamy tutaj cały Madryt.

Komunikacja Miejska w Madrydzie

Miasto jest podzielone na miejskie obwody (distritos) i dzielnice (barrios). Do Madrytu z Polski najlepiej dostaniemy się samolotem na miejscowe lotnisko Madrid Barajas. Podróżowanie w mieście umożliwia metro, które wciąż się rozwija. Skorzystać można także z komunikacji autobusowej lub pociągów (cercanías), jeżdżących z północy na południe i z powrotem.

W Madrycie w krótkim momencie można się przekonać jak żyje się odważnie i bez stresów. Całodzienne spokojne pielgrzymowanie po zabytkach i muzeach zakłóci dopiero nocna wrzawa i zabawa.

Jedynym smutnym rozdziałem w ostatniej historii Madrytu jest atak terrorystyczny, który miał miejsce w marcu 2004 roku. Moment ten wstrząsnął nie tylko całą Hiszpanią, ale całym światem. Madryt się jednak nie przestraszył i nadal zmierza w odpowiednim kierunku swoją drogą z identyczną ochotą i zapałem.