Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Ibiza i Formentera

(Strony) > > > Ibiza i Formentera

I Ibiza, trzecia pod względem wielkości wyspa Balearów, należy do ulubionych kierunków turystycznych. Znajduje się na południowy-wschód od hiszpańskiego lądu. Głównym miastem jest Ibiza, katalońskie Evissa. Od lat sześćdziesiątych XX wieku systematycznie wzrasta Turaj ruch turystyczny. Podatkowo wyspa uważna była za miejsce „hippis” i sielisko plaż nudystów. Obecnie, podobnie jak inne wyspy archipelagu, przyciąga piekna przyrodą, mrozem i przyjemnym klimatem.

Geografia Ibizy i Formentery

Ibiza wraz z sąsiednia wyspą Formentera tworzy region „Ibiza i Formentera“ , który nazywany jest wyspami borowin (Islas Pitiusas).

Wyspy są w większości górzyste, a największym wzniesieniem jest Sa Talaia (475 metrów n.p.m.). Góry płynnie nawiązują do ażurowego morza z plażami pełnymi drobnego piasku. Ibiza oferuje piękną, chociaż skalistą krainę. Deszcz nie pada tutaj zbyt często. Wśród roślin spotkamy m.in. borowiny, oliwki, figi i daktyle.

Ciekawostki Turystyczne

Z dyscyplin sportowych Ibiza proponuje wszelkie sporty wodne, głownie nurkowanie i żeglarstwo. Odbywa się tutaj też znany festiwal muzyki elektronicznej. Z tym związane jest życie nocne, które na Ibizie naprawdę jest urozmaicone, a miejscowe dyskoteki należą do najlepszych.

Jeżeli interesuje nas historia tej wyspy, to można przejść śladami

Fenicjan, którzy na Balearach pozostawili swoje ślady i byli ich pierwszymi mieszkańcami już setki lat przed naszą erą. W głównym mieście (Eivissa) można zobaczyć wiele interesujących zabytków. Grobowce Maurów (D'alt Vila), które rozkazał wybudować Filip II, są od 1999 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ruch turystyczny na wyspie tworzy aż 98 % dochodów. To widoczne jest w dużej liczbie hoteli, barów, restauracji i małych sklepików. Z tego względu miejscowi bardzo szanują swoich gości.