Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Hiszpania Północna

(Strony) > > > Hiszpania Północna

Baskonia

Na północy Hiszpanii leży Kraj Basków. Jego pierwsi mieszkańcy pozostawili tutaj do dzisiaj swój język. Należy on do najtrudniejszych i stał się językiem urzędowym prędzej niż hiszpański. Region ma charakterystyczne górzyste wybrzeże i zielone wnętrze lądu. Są tu poszukiwane plaże, jak dla przykładu San Sebastian. Kolejna atrakcja jest kuchnia baskijska, która składa się głównie z dań rybnych i czerwonego wina. Najsmaczniejszy topas w całej Hiszpanii zjemy w San Sebastian. Mieszkańcy maja wyjątkowe poczucie humoru i własne dyscypliny sportowe jak dla przykładu koszenie trawy, czy rąbanie pnia. W każdej wsi gra się w kręgle. Kolejną atrakcją może być też tradycyjna impreza związana z pędzeniem byków w Pampelunie. Zwiedzić warto Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Kraj Basków ma też i swoje mniej chlubne strony. Do nich należy baskijska separatystyczna grupa ETA, która w 1961 roku domagała się utworzenia niezależnego państwa baskijskiego na północy Hiszpanii i na południu Francji. Baskonia jest wyjątkowym miejscem z własną kulturą.

Galicja

Galicję łączy z Portugalia rzeka Mino. Dzięki temu jest tutaj mieszanka Hiszpanii i Portugalii. Wybrzeże galicyjskie dochodzi do Oceanu Atlantyckiego. Wschodnią część oddzielają meczety. Najbardziej ulubionym miejscem jest Santiago de Compostela, starodawne miejsce pielgrzymek, w którym znajduje się przepiękna katedra. Można odbyć tutaj pielgrzymkę po drodze Jakuba. Można także posłuchać tradycyjnych koncertów dudziarzy. W Galicji pogoda jest bardziej zdradliwa, niż w pozostałej części Hiszpanii. Jej symbolem są żółte ściany i dachówki bitumiczne.

Kantabria

Kantabria z Saturią znajduje się na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej. To region malowniczych wiosek, pastwisk, górek, zboczy i pięknych zatok. Południową granicę wyznaczają Góry Kantabryjskie (Cordillera Cantábrica), północną płaskie obszary. Centrum Kantabrii jest Santander.

Asturia

Najbardziej znanym miastem Asturii jest port Gijón, za metropolię uważana jest miasto Oviedo. Prowincja ma interesującą przeszłość. Tutaj znajdował się jeden z ostatnich bastionów chrześcijaństwa w Hiszpanii. Dzięki temu następca tronu otrzymywał również tytuł księcia Asturii. Na pograniczu prowincji Asturii, Kantábrii i León znajduje się narodowy park Picos de Europa.

Aragonia

Aragonie otrzymała nazwę od rzeki Aragón, która przez nią przepływa. Centrum stanowi Saragossa (Zaragoza), kiedyś stolica Królestwa Aragonii. Na północy, gdzie Argonia graniczy z Francją, majestatycznie rozciągają się Pireneje. Czasami można jeszcze usłyszeć język aragoński, którym mówi się pirenejskich dolinach. Kolejnymi dużymi ośrodkami miejskimi z zabytkami są Huesca i Teruel. Aragonia jest miastem starych murowanych wiosek, zamków i gór, w których można podziwiać kaniony, zalesione doliny i twory skalne. Wszędzie napotkamy na mnogość tras pieszych. Wspaniałą częścią Pirenejów jest rezerwat Parque National de Ordesa y Monte Perdido.

Pireneje

Łańcuch Pireneje tworzy górski krajobraz o długości czterystu kilometrów i stanowi naturalna granice pomiędzy Hiszpanią i Francją oraz oddziela Półwysep Pirenejski i resztę Europy. Pireneje są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tutaj zaśnieżone przez cały rok wierzchołki gór, zielone pastwiska, skały, gęste lasy i kwitnące łąki. Jest tu także specyficzny mikroklimat. Ciepło jest jedynie w lecie, a śnieg zalega od listopada. Najwyższym wzniesieniem jest Pico de Aneto (3 404 m), który jest celem wielu miłośników wspinaczki. Niżej położone miejsca są łatwo dostępne, czego nie da się powiedzieć o środkowych Pirenejach. W najwyżej położonych miejscach jeszcze do dziś można znaleźć okazałe lodowce. W Pirenejach możemy natknąć się na jelenie, dzikie świnie, dzikie koty, koziorożce, a także niedźwiedzie, których z roku na rok ubywa. W styczniu jest tutaj idealna pora na narty, a w okresie wiosny zaczyna się rafting, kanadyjki lub turystyka piesza.