Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Finanse, Waluta i Ceny

(Strony) > > > Finanse, Waluta i Ceny

Waluta

Do roku 2002 w Hiszpanii płaciło się pesetami, a od 28 lutego tego roku, wprowadzona została do obiegu nowa waluta – euro (€). W Hiszpańskich punktach wymiany nie wymienimy raczej złotówek i dlatego warto ze sobą zabrać kartę płatnicza. Jeżeli zabierzemy ze sobą więcej niż 6 000 €, to należy to zgłosić na granicy. Banki są otwarte od 8.30 do 14.00, od poniedziałku do piątku. W całej Hiszpanii dostępne są bankomaty, a także punkty wymiany (cambio), w których kurs wymiany bywa mniej korzystny niż w banku.

Ceny w Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z najtańszych krajów Europy Zachodniej, ceny są tutaj przystępne. Większość produktów żywnościowych kosztuje podobnie jak u nas. Liczyć się trzeba z wyższymi cenami w większych i znanych ośrodkach turystycznych. Drożej jest nad morzem i to podczas całego roku.

Usługi są nieco droższe niż w Polsce. Ceny w restauracjach są dla nas przystępne, ale różnią się w zależności od miejsca. Najtańsze jedzenie (menú del día) w przeciętnej restauracji będzie nas kosztowało około 7-10 €, kolacja w restauracji, która serwuje wybrane specjały rybne, może kosztować 50 €.

Ceny Żywności

Ceny żywności: chleb kosztuje około 0,7 €, mleko 0,65 € za litr, woda mineralna 0,3 € za 1 l, masło 1 €, ser 2,5 €. Butelka wina stołowego 1-2 €, butelka dobrego wina od 3 €. Piwo kosztuje około 1 €, a lepszej marki nawet i 3 €. Za 1 kg warzyw zapłacimy 1 € za kg. Znaczek na pocztówkę do kraju UE kosztuje 0,57 €. Za 1 litr paliwa zapłacimy do 1,5 € za litr. Na wyspach ceny paliw mogą być nieco niższe.