Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Winnice w Rioja

06.04.09 10:45:35

Rioja to najsłynniejszy winiarski region Hiszpanii, znany na całym świecie. Produkcja win ma tu długą tradycję sięgającą drugiej połowy XIX w. a wina wciąż cieszą się uznaniem i są najwyższej jakości. 

Region Rioja długo był monopolistą w produkcji win. Do lat osiemdziesiątych dwudizestego wieku produkowano tu wszystkie najsłynniejsze wina hiszpańskie. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych wyrosła regionowi Rioja konkurencja w regionie Ribera del Duero, Priorito itd. Produkcja win w innych regionach zmusza region Rioja do polepszania się, w związku z tym nie dziwi fakt, że region ten w 1991 jako jedyny zdobył najwyższy stopień oceny narodowej, zwanej Denominación de Origen Calificada (DOCa).

A w czym właściwie spoczywa to bogactwo Hiszpan? Region znajduje się górnej części rzeki Ebro, dla którego charakterystyczne są warunki przyrodnicze odpowiednie do porodukcji tych najlepszych win. Klimat w okolicy Zatoki Biskajskiej jest pod dużym wpływem śródziemnomorskim. Łagodne temperatury z wystarczającą ilością opadów to podstawa do uprawiania winorośli i win w regionie Rioja. Oczywiście zależy też na ile dany rok będzie udany.

Region winiarski Rioja dzieli się na 3 różne obszary, w których produkuje się trochę inne rodzaje win. Rioja Alta znajduje się na zachodzie i jest znana z delikatnych, eleganckich win z niską zawartością alkoholu. Z kolei część baskijska, Rioja Alavesa, znana jest głównie z win owocowych. W obszarze Rioja Baja, rosną natomiast ciemne winogrona, z których produkuje się wino z dużą zawartością alkoholu.

Z pewnością wszyscy znają wino rodzaju Tempranillo, najwięcej produkuje się do w obszarze Rioja Alavesa. Jest uważane za najbardziej ekskluzywny rodzaj wśród win hiszpańskich. Poza Tempranillo hodowane są też winorośla Garnacha, Graciano i silniejszy rodzaj Mazurko (zwany też Cariniena).

Białe wina to ok. 11% produkcji wszystkich win. Znany jest rodzaj białego wina Viura.

Rioja, to mówiąc krótko, matecznik produkcji wyśmienitych hiszpańskich czerwonych win.