Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Taniec na szczudłach

03.11.09 14:30:32

Podczas lokalnych festiwali w Anguiano, w regionie La Rioja, miejscowi tancerze tańczą na szczudłach a ich sztuka jest doprawdy czarująca. Szczudła to jak wiadomo drewniane tyczki, utrzymanie się na których to wielka sztuka, a taniec to prawdziwy wyczyn. Szczudła mają podstawki na stopy albo rzemienie, za które się je chwyta.

W Anguian 22 i 23 lipca co roku obchodzone jest święto św. Marii Magdaleny. Gwiazdami wieczoru jest ośmiu miejscowych mężczyzn, ubranych w kolorowe kostiumy o bardzo wyraźnych kolorach. Są to młodzi członkowie najstarszych rodzin w Anguiano, którzy honor ten dziedziczą po swoich ojcach a tradycja ta trwa już kilka stuleci. Przy akompaniamencie kastanietów, piszczałek i bębenków tancerze rozpoczynają swój taniec. Krążą po placu, przeskakują z nogi na nogę (a raczej ze szczudła na szczudło) wykonując przy tym niesamowite kombinacje. Rytm jest naprawdę wyjątkowy a typowa muzyka hiszpańska miesza się z odgłosami wydawanymi przez szczudła w zetknięciu z brukiem.

Szczytem świętowania jest ostatni dzień, kiedy spod kościoła San Andres wyrusza procesja. Tancerze na szczudłach zaraz po mszy świętej biorą figurkę św. Marii Magdaleny i w procesji odtańczą taniec zwany El Agudo, który polega głównie na ukłonach przed figurką Marii Magdaleny. Za każdym razem kiedy muzyka przyśpiesza tancerze zaczynają się szybko kręcić. W ten sposób procesja przemieszcza się przez całą wioskę, aby na zakończenie powrócić do kościoła.

Jeśli chodzi o kostiumy tancerzy, to podstawę stanowią biała koszula, białe pończochy, białe strzewiki z czarnymi paskami i czarne, sięgające do kolan spodnie. Do tego żółta spódnica, niebieska szarfa i kolorowa kamizelka z siedmioma poprzecznymi paskami w kolorze czerwonym, białym, zielonym, różowym, brązowym, żółtym i niebieskim. 
 
Wizytę w Anguiano, małej wiosce hiszpańskiej położonej we wzgórzystej krainie La Rioja, znanej  z uprawy wina, warto zaplanować właśnie na koniec lipca, kiedy można zobaczyć obchody tego wyjątkowego święta.