Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Pomidorowa bitwa "La Tomatina"

02.03.10 09:47:11

La Tomatina to typowa hiszpańska bitwa na pomidory, której tradycja sięga roku 1945. Wówczas rozegrała się pierwsza bitwa w mieście Buñol i regularnie co roku odbywa się w ostatnią środę sierpnia, w dniu św. Ludwika, od 11:00 do 13:00. Od 1997 roku  bitwa jest coraz bardziej popularna na całym świecie. W zeszłym roku miasteczko Buňol odwiedziło z tej okazji niwiarygodnych 30 000 gości.

Warto wybrać się pod koniec sierpnia do hiszpańskiego Buňol (miasto znajduje się w regionie Walencji, w Costa del Azahar) i wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Przygotowaych jest 125 000 kg dojrzałych pomidorów, które przed rzutem są zgodnie z regułami rozduszane dzięki czemu efekt końcowy jest efektywniejszy. Podobno to wielka frajda, o czym może świadczyć liczna odiwedzających w ostatnich latach.

Jeśli interesuje Was przebieg akcji to zdradzimy, że ok. godziny 11:00na placu głównym schodzą się ludzie, głównie w spodenkach, ponieważ wiedzą już, co ich czeka. Jak tylko ogłoszony zostanie początek akcji, podjeżdżają tiry z pomidorami. Uczestnicy bitwy zaczynają rzucać pomidorami z aut prosto do ulic, do ludzi na tirach. W przeciągu chwili wszyscy są od stóp do głów w pomidorach. Bitwa wszystkich przeciw wszystkim trwa ok. godzinę i wkrótce wszystko jest pokryte rozbitymi pomidorami. Jeśli wybieracie się w tym czasie do Hiszpanii, na pewno wybierzcie się na La Tomatinę, przynajmniej jako obserwatorzy.