Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Kastaniety

24.08.09 11:24:35

Typowy dla Hiszpanii jest wyjątkowy taniec flamenco i jego nieodłączne kastaniety. Chodzi o instrument, który tworzą drewniane elementy przypominające muszelki związane sznurkiem oraz rękojeść. Kastaniety są wyrabiane z twardego drewna, czasmi kości lub rogów. Bywają też wyrabiane z tworzyw sztucznych, np.z laminatu.

Pochodzenie tego instrumentu muzycznego jednak nie jest hiszpańskie, ale greckie. Kastaniety wynaleziono na terenie dzisiejszej Krety i pierwotnie wyrabiano je z prawdziwych muszli. Dziś pozostał już tylko kształt muszli oddający pierwotny wygląd kastanietów.

Kastaniety najczęściej używają tancerki flamenco, są one przymocowane do ich placów. Potrząsanie palcami sprawia, że dwa elementy uderzają o siebie wydając charakterystyczny dźwięk. Rytm ten tworzy akompaniament dla całego tańca a jego tempo różni się w zależności od fazy tańca i potrzeby tancerki.

Tancerze i muzycy korzystają z kastanietów przeznaczonych do lewej ręki i innych, przeznaczonych do ręki prawej. Jeśli używa ich równocześnie, to można przekonać się, że oba wydają zupełnie inne dźwięki, ponieważ dobrane są tak, aby różniły się pod względem dźwięku. Kastaniety wydające wyższe dźwięki noszą nazwę hembra i są przeznaczone do prawej ręki. Dla lewej ręki idealne są kastaniety wydające głębsze tony, które określa się mianem macho.