Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Językowy podział kraju

22.09.11 07:38:24

Historia Półwyspu Iberyjskiego to ciekawy rozdział w rozwoju historycznym kontynentu europejskiego. W ziemi otoczonej Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim doszło do wydarzeń, które znacząco wpłynęły na dzisiejsze rozwarstwienie Hiszpanii. Kraj ten jest podzielony na 17 administracyjnych warstw autonomicznych oraz na dwa autonomiczne miasta. Każda społeczność wyróżnia się własnym językiem lub dialektem językowym.
 
Językiem urzędowym Hiszpanii jest hiszpański nazywany czasami kastylijskim. Do języków urzędowych zaliczany jest też używany na wschodzie kataloński, baskijski mówiony w Pirenejach sięgający aż poza granice z Francją, galicyjski dominujący w północnowschodniej Galicji oraz aranejski – język niewielkiej grupy na obszarze Pirenejów Środkowych. Do wyżej wymienionych języków należy doliczyć wiele dialektów, wobec czego nie można się dziwić, że obywatele jednego państwa czasami nie rozumieją się nawzajem.
 
Jeśli przyjrzymy się poszczególnym dialektom, to kataloński należy do grupy języków romańskich i ma najszerszy zasięg w Hiszpanii. Używana jest na całym wybrzeżu zachodnim, poza tym na Majorce, Menorce, Ibizie i Formenterze. Katalończycy zdecydowanie nie chcą być identyfikowani z Hiszpanami, w szkołach podstawowych w Katalonii językiem nauki jest wyłącznie tutejszy dialekt. Dopiero w szkołach średnich dochodzi hiszpański. Baskijski to dialekt, który trudno przyporządkować do grupy językowej, jest to dialekt odizolowany. Językiem urzędowym stał się pod koniec XX w. Baskowie zamieszkują granice Hiszpanii i Francji i cieszą się dużą autonomią kulturową i polityczną. Język galicyjski jest używany przez ok. 4 miliony mieszkańców i wydawanych jest w tym języku kilka periodyków. Słychać go również w radiu i telewizji. Język ten również należy do grupy języków romańskich. W Asturii językiem urzędowym jest asturyjski, nieuznawany jednak przez rząd hiszpański.