Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Jaskinia Altamira

04.02.10 09:39:21

Jaskinia Altamira znajduje się na północy Hiszpanii, w pobliżu pełnego uroku średniowiecznego miasteczka Santillana de Mar. Jaskinia nie bez powodu bywa określana Kaplicą Sykstyńską Paleolitu – jej wnętrze zdobią bowiem unikatowe malowidła ścienne, których niestety nie będzie nam już dane zobaczyć.

Jeszcze pod koniec lat 60., kiedy jaskinia była udostępniona do zwiedzania niemal bez ograniczeń, przybywało tu wielu turystów, pragnących ujrzeć piękne rysunki bizonów i innych zwierząt, które przed około 14 tysiącami lat narysowali owcześni jej mieszkańcy. Jednak wchodzące do niej tłumy ludzi spowodowały, że zmienił się mikroklimat w jaskini, w wyniku czego malowidła zaczynały blednąć. Z tego też powodu najpierw liczbę zwiedzających ograniczono, a następnie jaskinię całkowicie zamknięto dla publiczności.

Obecnie najsłynniejsze malowidła naskalne na świecie można podziwiać w Muzeum Altamiry, którego częścią składową jest także wierna rekonstrukcja jaskini. I to musi nam wystarczyć. Muzeum Altamiry, które otwarto w połowie 2001 roku, znajduje się około 300 metrów od pierwotnej jaskini. Autorem projektu muzeum jest hiszpański architekt Juan Navarro Baldeweg. Muzeum mieści też wystawę noszącą nazwę "Czasy Altamiry", która przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii muzealnych zaznajamia turystów z różnymi aspektami życia prymitywnego człowieka. Rekonstrukcja pierwotnej jaskini w skali 1:1 znajduje się w części podziemnej budynku. Doskonałe kopie malowideł, przedstawiających 76 bizonów i innych zwierząt są dziełem Pedra Saury i Matilde Múzquiz. Jeżeli znajdziecie się Państwo na północy Hiszpanii, to obowiązkowym punktem programu powinna być jaskinia Altamira. Na pewno będziecie zachwyceni!