Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Flamenco

02.10.08 10:24:33

Pełen temperamentu i namiętności taniec flamenco należy niewątpliwie do charakterystycznych cech Półwyspu Pirenejskiego. Narodził się w XV wieku w ognistej Andaluzji na południu Hiszpanii. Pierwszymi tancerzami byli Cyganie, ale stopniowo rozwijające się flamenco przyjęło elementy hiszpańskiej, żydowskiej, indyjskiej i arabskiej kultury. Dzisiaj bogate stroje i kruczoczarne włosy dziewczyn słynne są na całym świecie.

Nazwa Flamenco ukrywa w sobie odmienne style. Do ich rozwoju doszło w różnych częściach świata i stąd rozpoznawalne są wariacje pochodzące z krajów Afryki, Europy i ameryki Południowej. Najbardziej rozszerzonym typem jest Sevillanas, wcześniej grupowy taniec par i tradycyjna zabawa na imprezach i świętach w Hiszpanii. Nazwa stylu Alegrías, w tłumaczeniu wesele, tworzy atmosferę do zabawy, a Bulerias jest często łączony z improwizacją śpiewaka i tancerza.

Dźwięk kastaniety towarzyszy zgrabnie melodii wydobywającej się spod strun gitary. Przeżycia emocjonalne wypełniające głos śpiewaka przenoszą nas w atmosferę zabawy i pozwalają zapomnieć o problemach dania powszedniego. Jeżeli zanurzymy się w rytmie flamenco, to przy każdym wspomnieniu rozbudzi się nasze serce wspominające ten taniec miłości i czarujących widoków. Pozostaje tylko dodać: „Vamos a bailar – chodźmy zatańczyć!”.