Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Barcelona i Katalonia

(Strony) > > > Barcelona i Katalonia

Barcelona

Na północnym-wschodzie Hiszpanii znajduje się Barcelona, stolica Katalonii i drugie pod względem wielkości miasto Hiszpanii. To ruchliwe przemysłowe miasto, dzięki swojemu położeniu i portowi nad Morzem Śródziemnym, stało się popularne już w czasach średniowiecznych. Owszem, po wojnie o hiszpański tron, Katalonia straciła swoja niezależność, ale znów ją odzyskała po śmierci gen. Franco w 1979 roku.

Transport i Komunikacja w Barcelonie

Do Barcelony dostaniemy się samolotem na lotnisko El Prat LIobregat, które znajduje się 12 kilometrów od Barcelony. Kolejnym lotniskiem Katalonii jest Gerona. Po Barcelonie możemy się przemieszczać metrem, autobusami, taksówkami i kolejkami linowymi.

Ciekawostki Barcelony

Barcelona posiada całe mnóstwo gotyckich zabytków, które przetrwały z czasów jej największego rozkwitu. Przykładem może być ratusz Casa de la Ciutat. Muzeum morskie znajduje się w stoczni Les Drassanes, która pochodzi z XIV wieku.

Warto zwiedzić ulice o nazwie Montacada z XII wieku, w której mieszkały najbogatsze barcelońskie rodziny. Jednym z najstarszych kościołów z przepiękną wieżą jest El Pi z XIV wieku. Kataloński gotyk reprezentuje świątynia Santa María del Mar z XIV wieku w kościele La Mercé znajduje się patronka Barcelony, Matka Boża Miłosierdzia.

Ten nie był w Barcelonie, kto nie zaliczył ulicy Rambla. Ta ulica jest miastem w mieście. Znajdują się w niej kawiarnie, restauracje, stoiska z gazetami i przeróżne sklepiki. Nazwa Rambla pochodzi z arabskiego słowa rambla (piasek). Wcześniej ta ulica płynęła rzeka, która wyschła, a jej koryto wybrukowano dla pieszych. Są tu piękne drzewa. Do tej ulicy dochodzi pięć innych. Lorka o ulicy Rambla powiedział: „jest to jedyna ulica na świecie, które nie ma końca”. Jeżeli kogoś interesują dzieje miasta, to powinien odwiedzić Muzeum historii miasta, które znajduje się na placu Plaza del Rei. Tam w podziemiach znajdują się wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich. Na podobnym placu znajdował się pałac wicekróla (Palau del Lloctinec).

Jedna z największych imprez Barcelony w XX stuleciu były Igrzyska Olimpijskie, które z sukcesem odbyły się tutaj w 1992 roku. Dzięki nim Barcelona zasłynęła w świadomości mieszkańców całego świata.

Katalonia

O samej Katalonii można powiedzieć, że różni się od pozostałej części Hiszpanii przyrodą, jedzeniem, zabytkami i historia. Jest to urozmaicony region ze wspaniałą przyrodą pełną zieleni, słynnym wybrzeżem Costa Brava oraz zachowanymi romańskimi i gotyckimi budowlami. Do tego należy jeszcze dołączyć słońce i morze.

Costa Brava

Najbardziej znane miejsca Katalonii to Barcelona i Costa Brava. To wybrzeże rozciąga się na północny-wschód od Barcelony i kończy się aż na granicy z Francją. Jest usłane słynnymi plażami, przy których schronienie przed słońcem stanowi cień pobliskich terenów zielonych. Kolejna atrakcja są idealne warunki do nurkowanie. Są tutaj interesujące zatoki, które stanowiły inspirację dla twórczości Salwatora Dali. Idealna porą do zwiedzenie tej części wybrzeża jest okres od kwietnia do października.

Katalońskie Pireneje

W północno-zachodniej Katalonii rozciągają się katalońskie Pireneje. Tajemnicze doliny ze skalistymi wzgórzami przyciągają turystów do wędrówek i na narty. Oprócz jezior w tym regionie znajduje się Sort i Llavorsi, ulubione miejsca miłośników raftu. Natrafimy tutaj też na wiele pamiątek z przeszłości, w postaci licznych małych kościołów romańskich.

Centrum narciarskim jest Baqueira-Beret w Val d’Aran. Ulubionym miejscem jest też La Molina.

Północna Katalonia

Północna Katalonia jest najbardziej dzika. Do Walencji prowadzi z niej Złote wybrzeże (Costa Daurada), znajduje się tu również delta rzeki Euro. Interesujący jest też Port Avetury. Dzięki falochronom plaże są różnie podzielone i maja swoje nazwy. W głównym sezonie te najlepiej dostępne są przepełnione, ale jeżeli będziemy mieli cierpliwość, to znajdziemy dla siebie coś spokojniejszego.

Kuchnia katalońska jest pełna najprzeróżniejszych rodzajów mięsa, owoców i oczywiście oliwy. Spróbować można Alioli – krem z czosnku i oliwy. Także w Katalonii obowiązuje siesta. Odbywa się ona tutaj pomiędzy 14-15 godz., a po niej jest czas odpoczynku, w którym zamknięte są sklepy. Kolacje jada się koło godz. 21.00.