Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl Hiszpania - Travelon.pl

Hiszpania - Baleary

(Strony) > > > Baleary

Archipelag Baleary (Islas Baleares) znajduje się na zachodzie Morza Śródziemnego, na wschód od Hiszpanii. Tworzą je około 200 wysp i wysepek. Najsłynniejsze z nich zamieszkałe to m.in. Majorka, Minorka, Cabrera, Ibiza i Formentera.

Największą wyspą jest Majorka. Wyspy należą do ulubionych kierunków wyjazdów turystycznych, ze względu na słońce i morze. Co roku przyjeżdża tutaj przynajmniej 100 tys. turystów. Archipelag zamieszkuje 500 tys. obywateli, w większości pochodzenia katalońskiego.

Wszędzie można się porozumieć w języku hiszpańskim, chociaż miejscowi mówią w wyraźnym katalońskim dialekcie. Językiem urzędowy jest hiszpański i kataloński. Centrum Balearów jest Palma de Mallorca, czarujące miasto z całym szeregiem pamiątek historycznych, kościołów i muzeów.

Z Majorką związany jest tez polski wątek. Tutaj w okresie zimy 1838-1839 , przez ostatnich kilka miesięcy swojego życie przebywał w towarzystwie francuskiej pisarki George Sand, znany polski pianista Fryderyk Chopin. Dzisiaj w malowniczej XVII wiecznej wiosce o nazwie Valldemossa można zwiedzić poświęcone ich pamięci muzeum, a także być gościem organizowanego w sierpniu festiwalu pianistycznego.

Do wyjazdu na Majorkę wystarczy jedynie ważny dowód tożsamości. Pamiętać także należy, iż w całym rejonie Morza Śródziemnego w godz. 13-16 obowiązuje typowa sjesta i w tym momencie niektóre sklepy i urzędy bywają zamknięte.

Baleary na Traveltip.pl